Kartlegging av havbunnen

Pålitelige og relevante data om grunnforhold er påkrevet for å kunne vurdere og planlegge aktuelle feltutbygginger offshore. På grunn av at man offshore ikke kan utføre grunnarbeider der installasjonene skal plasseres, kreves det omfattende datainnsamling i hele det aktuelle området og langt ned under sjøbunnen.
NGIs spisskompetanse og tjenester innbefatter
- planlegging av offshore grunnundersøkelser
- tolkning av geofysiske data, in-situ sonderinger og laboratorieforsøk på opptatte jordprøver
- forståelse av jordartsoppførsel ved forskjellige belastninger
- valg av designparametre for fundamentering av forskjellige konstruksjoner og for vurdering av geohazard-utfordringer
Siden starten av norsk olje- og gass-virksomhet har NGI opparbeidet omfattende ekspertise innen karakterisering av offshore grunnforhold for fundamentering og forankring av offshore konstruksjoner. Dette inkluderer meget forskjellige typer jordarter som man finner rundt om i verden, som bløt og fast leire, silt, sand, kalk, kalkholdig sand, glaukonitt-sand, glimmersand og skifer, for å nevne noen.
I tillegg til maringeologisk informasjon, benyttes tilgjengelige geofysiske data for å planlegge de faktiske undersøkelsene. Disse består av boring, prøvetaking og in-situ sonderinger (nedpressing av sonder i sjøbunnen) fra spesialbygde boreskip.

Boreskip for offshore grunnundersøkelser, Fugro Synnergy ( Fugro)
Laboratorieforsøk - stor lab-kapasitet på NGI
Laboratorieforsøk på de opptatte prøvene er en svært viktig del av arbeidet, og NGI har stor lab-kapasitet og personell med omfattende kompetanse og erfaring, med moderne akkrediterte geotekniske laboratorier i både Oslo, Houston og Perth (i Western Australia).
Forskning og utvikling
Nåværende utfordringer og forskninginnsats innen offshore grunnundersøkelser og designparametre er for NGI knyttet til:
- tolkning av in situ forsøk i svært bløte sedimeneter på dypt vann
- evaluering av prøveforstyrrelse basert på måling av skjærbølgehastighet og sug i prøven
- korrelasjoner mellom indeksparametere og designparametere
- effekt av temperatur på laboratoriemålinger; viktig både for sedimenter på dypt vann og for arktiske forhold
- grunnundersøkelsesstrategi for feltutbygging på ultradypt vann (>3000 m)
Utvikling av internasjonale standarder
NGI deltar aktivt i utviklingen av internasjonale standarder og retningslinjer for grunnundersøkelser og laboratorietesting, basert på ny lærdom fra egen erfaring og FoU.

Santiago Quinteros
Head of Section Offshore Geotechnical Characterisation Offshore Geotechnical Characterisation santiago.quinteros@ngi.no+47 401 00 376



