Skredvarslingssesongen avsluttes

Dato: 30.04.2009

Vintersesongen nærmer seg slutten. Mens det er vår mange steder i landet og grillene fyres opp i hager og parker kan det fortsatt være full vinter flere steder i høyfjellet.

Generelt har vi i det sist observert at snøen nå stort sett er isoterm, dvs. at den er null grader gjennom hele snødekket. Dermed begynner snøen å samle på mye fritt vann, noe som kan redusere stabiliteten og utløse våtsnøskred. Skredfaren er i disse dager veldig avhengig av klokkeslettet. Mest stabil vil snøen være tidlig på dagen, med økende skredfare når temperaturene og solinnstrålingen øker utover dagen. Ta hensyn til disse døgnvariasjonene når du planlegger vårturene.

Våtsnøskred i Grasdalen

Snøskredgruppen på NGI varslet denne sesongen snøskredfaren daglig for fire områder. Faregraden for 3 av disse publiseres daglig på snoskred.no. På oppdrag av Mesta (Strynefjell), Jernbaneverket (Bergensbanen) og Nore og Uvdal kommune ble det utarbeidet skredvarsler basert på lokale værobservasjoner, værprognoser og periodiske befaringer. Varslingen avsluttes i dag 30.04.2009.

På Bergensbanen ble det varslet meget stor skredfare på 2 dager i år og stor skredfare på fem dager. Strynefjellet fikk 8 dager med stor, men ingen meget stor skredfare denne sesongen. Imingfjell hadde en meget rolig vinter og skredfaren kom maksimalt opp til faregrad 3 - markert. Generellt har det vært en rolig vinter uten de helt store skredsituasjonene. Det skyldes at den meste snøen kom i områder der terrenget ikke ligger til rette for snøskred. 

Vi håper at skredvarslene var til nytte for brukerne av snoskred.no og vil hermed takke alle som bidro med sine observasjoner og innspill. Varslingen vil starte opp igjen 01.12.2009. Vi vil ønske alle om en fin vår og god sommer.