Togavsporing på Bergensbanen 21. februar

Dato: 27.02.2007

(Tekst og Foto: Steinar Bakkehøi)
Morgentoget mellom Bergen og Oslo sporet av onsdag 21. februar etter å ha kjørt inn i et snøskred vest for Finse. Opprydningsarbeidet ble hindret av dårlig vær og skredfare, og ble satt i gang etter at NGIs skredekspert Steinar Bakkehøi var på befaring på stedet 25. februar.

Skredfare 3 - markert skredfare
Toget sporet av mellom Myrdal og Hallingskeid ved Kleven etter at det hadde kjørt inn i et mindre snøskred. Skredvarselet den dagen for området lå på 3 - markert skredfare, dagen før hadde den vært 2 - moderat skredfare. Skredfare 3 er beskrevet som: " Snødekket har moderat til dårlig stabilitet mange steder i bratt terreng, og stedvis kan det forekomme middels- og enkelte store naturlig utløste skred. Skred kan utløses ved liten tilleggsbelastning i bratt terreng som har ligget i lé for vinden."

Skredet
Skredet som gikk ved Klevavatnet lå i le i forhold til vinden som blåste fra øst til sørøst. På Finse var det vindstyrke på 8 til 9 m/s, det vil si laber til frisk bris. Skredet gikk ca. 150 m og hadde en bredde varierende mellom 10-20 m. Nede ved jernbanelinja var bredden ca 25 m. Ut fra hva vi kunne observere av skredmasser, vil vi anta at det var forholdsvis tynt snødekke som blei utløst. Totalt kan det dreie seg om et relativt lite skred på ca. 1000 m3 snø hvorav en del ble avlagret ovafor linja, noe i linja og resten i skråningen nedafor. I området lå det et forholdsvis løst skarelag med et ca. 5 cm tykt sjikt med begerkrystaller (rennsnø) under. Oppå dette var det fokksnø og litt nysnø. Dette ustabile sjiktet tålte lite pålagring av fokksnø, og skredet ble utløst rett før toget ankom. Like før hadde det passert et inspeksjonstog, og det hadde ikke registrert noe uvanlig.

Ny skredvurdering
Etter skredet gikk på onsdag økte nedbørintensiteten og vinden slik at oppsamlet nedbør på målestasjonen på Myrdal kom opp i ca 40 mm nedbør på 3 døgn og skredfaren ble satt til 4 ¿ stor skredfare. Da ønsket man ikke å arbeide på stedet, men lørdag kveld var værutsiktene såpass gode at det var mulighet for at snødekket ville stabiliseres. På søndag undersøkte NGI skredområdet, bla ved stabilitetstester uten at nye skred ble utløst. Den nye fokksnøen hadde festet seg godt til underlaget, og arbeidet med å fjerne det avspora toget kunne ta til. Banen ble åpnet om kvelden mandag 26. februar.