ngi.no
snoskred.no
NGI Inc.
ICG
Kontakt oss
Logg på
Sitemap
Nyheter
Ulykker
Lær om snøskred
Forskning
Lenker
Karttjeneste
Om oss
Skriv ut
Du er her:
NGI Snøskred
Nyheter
Arkiv 2004/05
Skredulykke Ringvassøy i Troms 10. april 2005
Hurtigmeny
Tips en venn
Skredulykke Ringvassøy i Troms 10. april 2005
Dato: 14.04.2005
En fransk mannlig skiturist ble hardt skadet i en skredulykke på Nordfjell (921 moh) på søndag 10. april. Mannen var på tur med en gruppe med 13 fransk skiturister og 2 franske fjellførere da ulykken skjedde. Ulykken skjedde da skavlen mannen gikk på brakk, og han ble ført med over 400 m ned fjellsiden og begravd av skredet. Han ble lokalisert med skredsøker (S/M utstyr) og gravd ut etter ca. 40 minutter av den ene fjellføreren. Han ble deretter fraktet til sykehus med ambulansehelikopter.
Mannens tilstand var mandag fortsatt betegnet som alvorlig, men stabil. Han hadde en kroppstemperatur på 31 grader da han ankom sykehuset. Fjellguiden uttalte at mannen var veldig, veldig heldig som overlevde.
Det var liten skredfare i område da ulykken skjedde. Skredfaren ble generelt betegnet som faregrad 1- liten skredfare, bortsett fra enkelte lokale områder hvor det var faregrad 2- moderat skredfare.
Kilde: Nordlys, og Tor André Skjelbakken ressursgruppe skred i NRKH