Skredulykker kan unngås med bruk av snøskredkart
Dato: 15.03.2004
Skredulykker kan unngås med bruk av snøskredkart for fjellområdene. NGI kan lage kart som viser hvor det er skredfarlig.
I vinter har det vært tre dødsulykker og flere ulykker der skiløpere har blitt tatt av snøskred. Bare i løpet av de to siste ukene har det vært to alvorlige ulykker, ved Myrdal og nå siste helg i Jølster der en person omkom. Felles for alle ulykkene har vært at skiløperne har gått i bratte fjellsider og selv utløst skredene.
Erfaringsmessig skjer de aller fleste skredulykker når skiløpere går i terreng som er brattere enn ca 30o. Mange skredulykker kan unngås dersom turgåere benytter kart som viser slike fareområder.
På oppdrag fra Forsvaret har NGI gjennom flere år utarbeidet snøskredkart som dekker store deler av fjellområdene særlig i Nord-Norge, men også deler av Sør-Norge. Disse kartene gjøres nå tilgjengelige for sivilt bruk. Fortsatt er det store områder av de mest brukte turterreng i Norge som ikke er kartlagt. NGI kan i løpet av relativt kort tid lage snøskredkart for turbruk som viser hvor skred kan bli utløst i disse områdene. Etter NGIs mening vil bruk av slike kart gjøre ferdselen i fjellet tryggere og forhindre mange ulykker.
Eksempel på snøskredkart som viser områder der det kan løsne snøskred. Pilen viser skredområdet i Jølster der et skred sist lørdag (13.03.04) tok 9 personer hvorav en omkom..
Kontaktperson på NGI
Frode Sandersen, avdelingsleder
Tlf.: 22 02 30 00
Mob.: 952 00 615