Håndtering av naturkatastrofer i Karibien

Dato: 28.11.2008

Sammen med University of the West Indies (UWI), har NGI og ICG gjennomført et prosjekt for å øke kunnskapen om naturkatastrofer i Karibien. Et prosjektseminar på Barbados 4-5 desember markerer avslutningen på prosjektet.

Prosjektet er finansiert av det norske Utenriksdepartement, og har som mål å redusere tap av menneskeliv, materielle ødeleggelser, tilbakeslag for økonomisk utvikling og begrensning av sosialøkonomiske effekter av naturkatastrofer. For å oppnå dette har prosjektet fokusert på følgende:

  • Kunnskapsoppbygging av ekspertise ved University of West Indies (UWI) innen geohazards, inkludert jordskred og flodbølger (tsunamier)
  • Samarbeid med lokale administrative enheter og problemeiere i regionen
  • Støtte til utvalgte prosjekter både innen jordskred og flodbølger

Målgruppen for prosjektet har vært:

  • Befolkningen i "hot spot" faresoneområder 
  • UWI-institusjoner
  • Nasjonale organisasjoner
  • Caribbean Disaster Emergency Response Agency (CDERA)

Seminar på Barbados
Erfaringene og konklusjoner fra prosjektarbeidet vil presenteres på et prosjektseminar 4-5 Desember på Barbados. Seminaret markerer også avslutningen på prosjektet.