Instituttsektorens nestor fyller 60

Dato: 22.09.2008

NGIs adm.dir. Dr. Suzanne Lacasse fyller 60 år mandag 22 september. Hun reiste fra Canada til Norge i 1978 med et postdoktorstipend fra daværende Norges Teknisk-Naturvitenskapelige Forskningsråd (NTNF), og hadde tenkt å være ett år ved NGI (Norges Geotekniske Institutt). Det ene året har nå blitt til 30.

Suzanne Lacasse har vært adm.dir. ved NGI siden 1991. Dermed er hun den topplederen som har lengst fartstid i den teknisk-industrielle instituttsektoren i Norge. I løpet av sine 17 år som adm.dir. har Lacasse jobbet målrettet for å styrke NGIs nasjonale og internasjonale profil. Hun er et mangespråklig arbeidsjern som gladelig legger inn 14-timers dager for å rekke over både administrative oppgaver, forskning, publisering og foredragsvirksomhet verden rundt. Suzanne Lacasse ble i 2008 tatt inn som medlem i det franske vitenskapsakademiet, som den foreløpig siste æresbevisningen i en meget lang rekke.

Lacasse hørte gjevord om NGI allerede under sitt første kurs i geoteknikk ved det polytekniske universitetet i Montreal i 1965. Senere reiste hun til Norge for å forske sammen med de fremste i faget. I jubileumsåret leder Lacasse et blomstrende institutt i sterk vekst med 200 ansatte. NGI er en privat stiftelse for forskning og rådgivning innen geofagene og tilbyr ekspertise om jord, berg og snø og deres påvirkning på miljøet, konstruksjoner og anlegg. Lacasse har mye av æren for at NGI fortsatt er et ytterst velrenommert forskningsinstitutt innen sin sektor, som til og med er blitt hjemsted for bibliotekene etter det internasjonale geoteknikkfagets grunnleggere Karl von Terzaghi og Ralph B. Peck.

Forskning for samfunnet
Lacasse insisterer på at æren for NGI-suksessen ligger hos NTNF og senere Norges forskningsråd, som har bidratt med en basisbevilgning som har gjort det mulig å opprettholde en nyskapende forskningsaktivitet ved siden av de næringsrettede rådgivningsoppdragene.

Da NGI ble opprettet med NTNF som fødselshjelper i 1950, gikk det første oppgaven ut på å bistå med prosjekteringen av Grønland T-banestasjon i Oslo gjennom et vanskelig parti med kvikkleire. I 1960-årene bisto NGI ved byggingen av en rekke kraft- og damanlegg, og tidlig på 1970-tallet ble instituttet involvert i grunnundersøkelser og fundamenteringsløsninger for den nye oljeindustrien. NGI har vokst jevnt og trutt parallelt med at stadig nye områder har kommet til, som for eksempel skredforskning, miljøteknologi, instrumentering og overvåking av brokonstruksjoner, petroleumsgeomekanikk og -geofysikk. I 2002 ble NGI utpekt som et av Norges første Sentre for fremragende forskning med støtte fra Norges forskningsråd, og etablerte International Centre for Geohazards (ICG) i samarbeid med NGU, UiO, NTNU og NORSAR.

  - NGIs historie viser at vi hele tiden har jobbet med forskning som var nødvendig for å løse praktiske problemer i samfunnet. Jeg vil derfor gjerne gi honnør til både NTNF og nå Norges forskningsråd, samt til våre oppdragsgivere i Norge og utlandet, som har gitt oss denne muligheten ved å bidra til at vi kunne utvikle et internasjonalt ledende miljø innen våre fagområder. Det er mange gode grunner til at vi har ansatte fra mer enn 25 nasjoner, sier Lacasse.

Ambisiøs, målrettet og travel
Lacasse har alltid vært både ambisiøs, målrettet og travel, og var for eksempel bare 13 år gammel da hun gjorde seg ferdig med college etter å ha hoppet over flere klassetrinn. Fire år senere ble hun Bachelor of Arts ved University of Montreal, og i 1967 gikk hun ut av École Polytechnique i Montreal med toppkarakterer.

Lacasse startet sin akademiske karriere som foreleser ved det geotekniske laboratoriet ved Massachusetts Institute of Technology (MIT) i 1971, og avanserte raskt til leder for laboratoriet. Hun har blant annet vært tilknyttet Exxon Production Research og Elf Aquitaine Production i tillegg til NGI.

En rollemodell
Suzanne Lacasse er både målrettet og tøff i tillegg til å være dyktig og arbeidsom. Tøffheten kom sikkert godt med under oppveksten i en stor søskenflokk i den canadiske gruvebyen Noranda i Quebec-provinsen, i en barsk natur hvor 40 minusgrader om vinteren ble sett på som normalt.

Professor Michael C.R. Davies oppsummerte Suzanne Lacasses innsats med mange rosende ord da hun ble utnevnt til æresdoktor ved University of Dundee i Skottland i 2006. - Dr. Suzanne Lacasse har gjort en fremragende innsats som ingeniør, som forsker, som underviser og som leder. Hun har gitt signifikante bidrag til det internasjonale geoteknikkfaget på en måte som har brakt samfunnsmessige fremskritt. Hun er en fremragende rollemodell for våre kandidater, sa Davies.

Linker til omtale av Suzanne Lacasse:
Omtale ifm. æresdoktor ved University of Dundee i Skottland i 2006
Portrett i Bladet "Forskning" nr 3-1999
Omtale i iGEM (Internet Geotechnical Magazine)